Päť necností.... kto ste bez viny, nečítajte ;-)

Autor: Zuzana Lukáčová | 18.2.2014 o 0:29 | (upravené 18.2.2014 o 0:37) Karma článku: 7,47 | Prečítané:  1006x

Nasledujúce úprimné slová vás možno prekvapia. Boli napísné pred viac ako 70 rokmi! Veď posúďte sami, či podľa vás odvtedy došlo na Slovensku k nejakej zmene. :-)

Napísal ich jeden družstevný pracovník, ktorý poznal vtedajší ľud a jeho chyby. Vyjadril tu niekoľko úprimných slov o necnostiach, ktoré sa v tom čase vyskytovali v družstvách. Jeho slová sú tvrdé, autor ich však nenapísal preto, aby ľudí ponížil, ale preto aby ich upozornil na chyby, aby si ich ľudia uvedomili a vyvarovali sa ich. V Hospodárskom kalendári pre družstevníkov z roku 1941 sa píše takto:

1. Nevďačnosť. Vo svete vládne nevďak. To vie každý. Vedia to aj činovníci družstiev, lebo tí majú čo najviac robiť s ľudským nevďakom. Ale povedzme úprimne, nevďak bolí a nijako nepridáva na chuti k práci. Stalo sa mnoho krát, že úverové družstvo pomohlo niekomu z najväčšej núdze poskytnutím pôžičky, ktorá ho zachránila a dotyčnému sa dnes lepšie vodí. Splatil pôžičku, vypovedal členstvo v družstve a s vkladom odišiel k peňažnému ústavu v meste. Svoje úverové družstvo už nepozná. Sú dokonca prípady, že dotyčný konkuruje tomu družstvu, ktoré mu kedysi pomohlo a zachránilo ho pred skazou.

2. Podozrievavosť. Mnoho ľudí nemôže pochopiť, že by bol niekto schopný pracovať bezzištne a  z lásky k veci. Domnievajú sa, že činovníci musia dostávať za svoju činnosť ťažké tisíce, lebo ináč by za šušku borovú sa o družstvo starali. Takí ľudia obyčajne hovoria: "Keď sa na to nepríde hneď, však sa to raz predsa uvidí!". Takíto podozrievači usudzujú, že každý vplyvný činovník musí si svoje kapsy dajako naplniť, pretože nie je možné, aby niekto za nepatrnú odmenu alebo zadarmo pracoval pre svoje družstvo. Keď sa zvolí na čelo družstva nejaký význačný funkcionár, hneď sa o ňom rozhlasuje, že tie a tie osoby boli podplatené, že ide o politiku, rodinkárstvo a pod.; o dlhoročných skúsenostiach, odborných znalostiach a značnom rozhľade vyvoleného činovníka nehovorí nikto. Tam kde úverové družstvo sa zaoberá spoločným nákupom tovaru, tam sa osočuje družstevný hospodár, lebo je mienka, že kradne, lebo predsa zadarmo by to nerobil. Ale je isté, že keď sa nešťastnou náhodou dostanú takíto ľudia na činovnícke miesta, robia tak, ako hovoria o druhých. Totiž sú prvými, ktorí by boli náchylní k príživníctvu.

3. Podlosť. Všade sa nájde niekto, kto za každých okolností do všetkého rýpe. Taký človek nevie obyčajne nič iného, iba štvať, luhať a ničiť druhých. Nehovorí nikdy otvorene, ale skryte, pokútne a opatrne rozširuje tie najhoršie luhaniny. Pracuje proti všetkému, podvracia činnosť dobrých funkcionárov a anonymne udáva. A takí ľudia sú i členmi družstiev, ba sú aj, hoci je to zriedkavosť, i vo funkcionárskych zboroch.

4.Ľahostajnosť. Mnoho ľudí sa ešte pamätá, veď nie je to ani tak dávno, že na vidieku požičiavali peniaze iba židia a tí nenápadne viazali ruky dedinčanom tak dlho, kým im nepatrila celá chalupa a celý majetok. Teraz už o takýchto prípadoch zriedka počuť. A prečo? Pretože boli založené na vidieku úverové družstvá, ktoré dávajú pôžičky na mierny úrok a znesiteľné lehoty. Úbohý gazda by už dávno nebol býval gazdom, nebyť úverového družstva. Ale na takéto dobrodenia čoskoro zabúda. O družstvo sa nestará, jeho snahy nepodporuje, ba ani dobre nevie, čo také družstvo znamená. Pozrite sa prosím, koľko je takýchto ľudí v obci. Mnoho! Vidíte, títo ľudia zapríčiňujú najviac, že sa družstevníctvo tak ťažko buduje, že čo sa ako snažíte, nemôžete docieliť výsledkov, aké by bolo možné.

5.Chcieť všetkému lepšie rozumieť. Je mnoho ľudí, ktorí žijú v klamnom presvedčení, že keď sa prešli trocha svetom, musia všetkému lepšie rozumieť, všetko lepšie vidieť ako ten, čo pracuje doma. Keď niečo povie človek, ktorý nemal príležitosti do sveta, ozývajú sa často hlasy ľudí prešlých svetom, že hovorí sprostosti, že ničomu nerozumie, že nemá pochopenie ako to ide vo svete a pod. I toto berie chuť a radosť k práci a miesto budovania rúca sa i to, čo bolo namáhavo postavené.

Na koniec píše autor:

Nemienim nijako ubližovať vidieckemu ľudu z ktorého som sám vyšiel. Chcel som iba poukázať, aká je ťažká spolupráca s ľuďmi týchto nedobrých vlastností. Kto sa necítiš vinným, radujem sa s tebou, ak cítiš však, že i na teba padá niečo z mojich slov, musíš sa zmeniť, lebo ináč každému prejde chuť spolupracovať s tebou a pre teba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?