Pravda je to, čomu veríte....

Autor: Zuzana Lukáčová | 9.2.2014 o 23:38 | (upravené 9.2.2014 o 23:45) Karma článku: 8,33 | Prečítané:  1083x

Raz som niekde čítala, že ak dvaja spolu vždy súhlasia, jeden z nich je zbytočný. Každý máme nejaký názor na vec. Aj zmyslom písania blogov je vyjadriť svoj názor na niečo. Čo pisateľ, čitateľ a diskutujúci, to možno iný názor. Niektoré názory na veci sa prelínajú, niektoré sa totálne líšia.

V každom prípade tu platí jedna pravda. Keby ste žili v topánkach toho druhého, mali by ste presne taký istý názor na veci ako on. Žili by ste presne jeho život, s jeho názormi. Keby ste napríklad žili v chudobnej rodine, bez peňazí, možno aj bez prejavov lásky od rodičov, bez patričného vzdelania, mali by ste na peniaze, lásku a vzťahy svoj názor. Toto by bola vaša Pravda. Niekto iný by naopak žil v bohatej rodine, s dobrým vzdelaním, s láskou a mal by tiež svoju Pravdu. Tých kombinácii by mohlo byť viac. Nechcem sa tu nikoho dotknúť. Malo by tu teda platiť: Neposudzuj ani neopovrhuj názorom iného, pretože keby si žil jeho životom, v jeho topánkach, konal by si presne ako on a veril by si tej istej Pravde ako on. Ale nežiješ jeho životom a to je dobre. Máš preto iný názor, svoju Pravdu a svet je hneď o kúsok pestrejší. Ide iba o to, ako svoju Pravdu dokážeš vyjadriť.

Vnímam to, keď sledujem diskusie pod článkami. Niekto so svojou Pravdou, útočí na iného, ktorý má tiež svoju Pravdu. Tí menej citliví si nedávajú servítku "pred place" a píšu vulgárne, útočne. Tí rozumnejší (je ich viac) s rešpektom a úctou k druhému, napíšu svoj názor (svoju Pravdu). Nehrajú sa na Bohov. Častokrát sa vplyvom rozumných diskutujúcich mení názor na danú vec, pribúdajú nové a konštruktívne informácie a názory sa môžu meniť. Je úplne prirodzené, že človek dokáže zmeniť názor na danú vec, ak mu pribudnú nové fakty. Sú však aj takí, ktorí názor nikdy nezmenia. V jednej knihe som čítala, že každý sa môže mýliť, no iba hlupák v omyle zotrváva.

Vyjadrenie vášho názoru je teda vyjadrenie vašej Pravdy, života vo vašich topánkach. Kde má človek istotu, že práve ten jeho názor je ten najsprávnejší, najlepší a vyjadruje tú najpradivejšiu pravdu? Nemá. Vy iba preto tak silno obhajujete svoj názor, pretože tomu veríte. Keby ste neverili, asi by ste svoju pravdu neobhajovali. Ak niekto niečomu verí, lebo prežil život v tých svojich topánkach, neznamená to ale, že má aj "skutočnú pravdu". Možno má iba málo informácií.

Preto pri obhajovaní tej svojej pravdy, majme na pamäti, že naša nemusí byť práve tá najpravdivejšia. Že sa môžeme aj mýliť, pretože nikto nemá všetky informácie sveta vo svojej hlave. Oceňujme názory iných, zhodnocujme ich, ak treba tak zmeňme aj svoj názor (hovorí sa tomu evolúcia), ale robme to s rešpektom voči tomu druhému.

Toto je iba môj názor....aj to môže byť iba moja ilúzia ;-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?