Exekúcia - postrach obyčajných ľudí

Autor: Zuzana Lukáčová | 27.12.2012 o 17:20 | (upravené 27.12.2012 o 17:27) Karma článku: 11,59 | Prečítané:  2510x

Keď čítate rôzne články s témou o exekúciách, asi Vám skôr behá mráz po chrbte. Do rúk sa mi dostal "Hospodársky kalendár pre roľníkov a družstevníkov z roku 1949" , je ešte od mojej nebohej starej mamy. Pri jeho čítaní som sa nezdržala úsmevu.  Nie žeby mi to bolo smiešne, ale pobavila som sa nad zdravým sedliackym rozumom, ktorý v tých časoch vládol.

Pre Vás, ktorí budete namietať, alebo mať ironické poznámky, mám len jednu radu. Chápem, že v dnešnej informačnej dobe by to asi nebolo reálne, ale zamyslite sa nad tým, či aspoň podstatu tohto všetkého viete zachovať, keď budete riešiť podobnú situáciu vy. Lebo toto sa netýka iba exekútorov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí sa v dnešnej dobe  dostali niekedy aj nie svojou vinou do rôznych dlhov a sami sú v pozícii, že im niekto dlží.

Prepis textu z Hospodárskeho Kalendára pre roľníkov a družstevníkov z roku 1949:

Čo sa roľníkovi nemôže zexekuovať:

1. Krava (keď má len tú jednu) alebo 4 ovce, alebo 4 kozy, alebo 4 ošípané (podľa voľby dĺžníka) i krmivo, slama, stelivo pre tie zvieratá na pol roka. Ak ich nemá, z peňažnej hotovosti suma, potrebná na ich zadováženie.

2. Osivo, potrebné na osiatie poľa, ktoré roľník obrába, alebo dáva obrábať, ale najviac na 12 kat. jutár,  záprah (na obrábanie najviac 12 kat. jutár), na pol roka potrebné krmivo, slama a stelivo, ďalej hospodárske nástroje a hnoj. Ak osiva nemá, z hotových peňazí suma, potrebná na ich zadováženie.

3. Záprah a hospodárske nástroje, ktoré nespadajú pod bod 2. (teda tie, ktorých je viac ako treba na obrábanie 12 kat. jutár) môžu byť síce zexekuované, ale keď ich dĺžnik chce používať k ďalšiemu hospodáreniu a postará sa aj o náležité kŕmenie záprahového dobytka, nemôžu byť odňaté a predané na dražbe od 15 marca do 15 novembra dotyčného roku.

4. Potraviny, kurivo a osvetľovacie prostriedky, potrebné dĺžnikovi a jeho rodine na jeden mesiac, alebo suma peňazí, potrebná na ich zadovážanie.

5. Domáci kuchynský nábytok, nádoby, prístroje na varenie a jedenie, kachle, predmety na šatenie a potrebná posteľná bielizeň. Peniaze, ktoré má dĺžnik dostať od poisťovne za poistenie budov alebo príslušenstva nemovitosti, ale len vtedy, ak tie peniaze treba upotrebiť, aby poškodená budova bola znovu postavená, alebo opravená, alebo príslušenstvo nemovitostí, aby bolo doplnené.

Družstvá v minulosti fungovali ako spoločenstvá ľudi a hlavným motívom ich zakladania bola myšlienka svojpomoci. Pomôžme si navzájom v ťažkých časoch - asi tak by znelo ich motto.

V takom Družstve mali roľníci aspoň istotu, že aj keď sa dostali do zlej finančnej situácie, Družstvo ich "neoškubalo" aj o to posledné čo mali.

Možno nastal čas oprášiť niektoré zdravé princípy z minulosti a zobrať si z nich to dobré.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?