reklama

Návrat k tradičným hodnotám - postavenie Družstiev v spoločnosti

Nikdy nebola väčšia potreba zamyslieť sa nad našimi slovenskými tradičnými hodnotami, ako je to v súčasnosti. Všetci hovoria o kríze. Ale čo to vlastne kríza je? V dobrej ekonomickej literatúre sa to dozviete. Kríza je strata dôvery. Je to vždy kríza hodnôt. Pre niekoho nepochopiteľné, ale je to pravda. Je načase sa začať týmito hodnotami zaoberať. Iba tak pochopíte, prečo niektoré spoločnosti kríza postihla natoľko, že skončili svoje podnikanie a niektoré počas krízy zosilneli a aj zbohatli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Oháňame sa hodnotami z Ameriky, alebo aj ďalekého Východu a pritom priamo na Slovensku sa v nedávnej minulosti položili základy niečoho, čo dokáže prežiť aj tú najväčšiu svetovú krízu. Niečo, čo dokázalo pomôcť Slovákom v tých najťažších časoch, v hlbokej kríze a dať im nádej na lepší život. Ibaže sme na to už zabudli a potrebujeme si to pripomenúť. Áno čítate správne, iba pripomenúť. V médiách a novinách sa dozviete veľa o zahraničných kultúrach a ich hodnotách, ale rozoberať naše tradičné hodnoty sa nijakému novinárovi v tejto dobe nechce. Na našich hodnotách ale všetko stojí a padá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme sa trochu pobaviť o "družstevníctve". O družstevníctve ako o forme podnikania a o jeho princípoch a zásadách. Prečo práve o družstevníctve? Pretože s ním máme my Slováci bohaté skúsenosti. A pretože nám pomohlo, keď sme to najviac potrebovali. V čase krízy. A pomohlo iba preto, že bolo založené na správnych hodnotách.

Prvé družstvo založil Slovák Samuel Jurkovič. Bolo založené na tradičných slovenských hodnotách a na zdravom sedliackom rozume. Dodnes niekomu chvalabohu ten zdravý sedliacky rozum zostal. Toto družstvo umožňovalo širokým a slabým vrstvám ľudí hospodársky zmohutnieť, zmôcť sa a postaviť sa na vlastné nohy. Bolo založené na princípe svojpomoci a spolupráci. Bolo to úverové družstvo, ale položilo základ mnohým ďalším družstvám na Slovensku a vo svete, ktoré sa začali zakladať podľa týchto princípov. Dodnes mnohé úspešne fungujú a prežili aj hospodársku krízu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Svojpomoc, osobná zodpovednosť, demokracia, rovnosť, spravodlivosť a solidarita, čestnosť, transparentnosť, sociálna zodpovednosť a starostlivosť o iných."

Toto sú zdravé princípy a tradičné hodnoty družstevníctva teraz už po celom svete!

Dnešné družstvá riadené týmito princípmi, sú nádejou pre mnohých, ktorých sa kríza dotkla natoľko, že už neveria nikomu a ničomu.

Už aj Európska únia to pochopila, keď Medzinárodná konferencia práce vydala Odporúčanie pre Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky o podpore družstiev a družstevných princípov. EU si uvedomuje, že ak potreby spoločnosti majú byť v rovnováhe, vyžaduje si to nielen existenciu silného verejného, súkromného, sociálneho alebo mimovládneho odvetvia, ale aj existenciu silných družstiev. Družstvo totiž so svojimi ideálmi rovnosti a demokracie dokáže čeliť recesii oveľa lepšie, ako ktorákoľvek iná forma podnikania. Dôkazom je aj družstvo Mondragon v Španielsku, ktoré je modelovým príkladom pre mnohé americké družstvá od Kalifornie po Queensland. Aj známy veľkopodnikateľ Tomáš Baťa, založil svoj podnik a rozširoval ho po celom svete na princípoch družstevníctva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Družstvá sú považované v EU ako jeden z pilierov hospodárskeho a sociálneho rozvoja na vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni. Preto aj EU dnes odporúča všetkým vládam ustanoviť podpornú politiku a právny rámec podľa povahy a funkcie družstiev a sprevádzané družstevnými hodnotami a zásadami.

Aké sú tie hodnoty a zásady?

Vzájomná pomoc - družstevníci si pomáhajú vzájomne. Družstvo je spoločenstvom rôznych skupín členov. Cieľom družstva je zabezpečovať potreby svojich členov. Zisk tu nie je prvoradý, dôležitejšie sú potreby člena. K tomuto cieľu smerujú všetci členovia spoločne. Každý člen si uvedomuje, že svojim konaním je prínosom do Družstva. Mnohí členovia sú aj zamestnancami. Družstvo takto pomáha svojim členom a vytvára tak pracovné príležitosti. Väčšina členov využíva produkty družstva, ktoré prinášajú príjem do družstva. Ďalší družstevníci tiež využívajú produkty, ale sú k tomu ešte aj aktívni, a zaoberajú sa rozširovaním členskej základne. Družstvo je totiž neuzavretá skupina ľudí a môže sa rozširovať jeho členská základňa. Čím väčšie družstvo, tým väčšia kúpyschopnosť. Niektoré produkty družstva sú určené aj širokej verejnosti, preto mnohí členovia družstva využívajú možnosť ponúknuť tieto produkty aj iným ľuďom. Svojou aktívnou činnosťou si družstevníci môžu touto prácou aj zarobiť. Družstvá sa zaoberajú aktivitami, ktoré častokrát vznikajú z námetov členov družstva. Práve v tejto vzájomnej pomoci tkvie sila družstva. Spolu dokážeme viac ako jednotlivec. Keď ja pomôžem družstvu, tak pomôžem nie iba sebe, ale všetkým družstevníkom. Družstvo potom za moju vernosť a lojalitu pomôže mne tak, že sa rozdelí so ziskom a postará sa o moje potreby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Osobná zodpovednosť - Družstevník si uvedomuje, že vzťah s družsvom nie je "klientsky vzťah" ale "partnerský vzťah". Družstvo patrí všetkým družstevníkom. Každému poďľa jeho podielu. Je to vlastne spoločná firma, ktorá má ale svoje pravidlá. Má svoj výkonný orgán, predstavenstvo, manažérov. Všetko čo patrí družstvu, je spoločným vlastníctvom všetkých družstevníkov. A tak sa k družstvu treba aj stavať. Osobne sa podieľať na šírení dobrého mena družstva a na rozširovaní členskej základne, pretože iba veľké družstvo dokáže zabezpečiť veľkú kúpyschopnosť. V družstve sa vaša osobná zodpovednosť prejavuje aj tak, ako šírite dobré meno družstva. Ak hovorím dobre o družstve tak vlastne hovorím dobre o svojej vlastnej firme. Ak niekto hovorí zle o družstve, hovorí nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, tak nečakám na nikoho, ale okamžite zasiahnem, pretože sa jedná o moju firmu. Osobná zodpovednosť sa prejavuje aj v spotrebiteľstve. Ako lojálny družstevník si nepôjdem kúpiť produkt, ktorý ponúka moje družstvo ku konkurencii. Na svoje nákupy napríklad využijem družstevnú tržnicu, v ktorej sú produkty od družstevníkov. Podporím tak kolegu družstevníka, podporím svoje družstvo a tým aj seba.

Demokracia a rovnosť - Družstvá sú demokratické organizácie riadené členmi, ktorí sa aktívne podieľajú na vytváraní politiky družstva, jeho vízie, smerovania a na prijímaní rozhodnutí. Muži a ženy zvolení do predstavenstva družstva sa zodpovedajú členom. Členovia si volia svojich zástupcov do predstavenstva z radov členov. Mali by to byť členovia zodpovední, ktorí svojou aktivitou dokazujú svoj postoj k družstvu. V družstvách majú členovia rovnaké hlasovacie právo (podľa zásady - jeden člen, jeden hlas). V družstve nikto nemôže povedať, že nemá vplyv na vývoj družstva. Každý družstevník ho má. Stačí prísť na členskú schôdzu. Záleží už iba na jeho osobnej zodpovednosti, ako sa k tomu postaví a či využije svoje práva.

Spravodlivosť a solidarita - Členovia spravodlivo prispievajú ku kapitálu svojho družstva, ktorý demokraticky riadia. Členovia zvyčajne dostávajú vyrovnanie z kapitálu, spravodlivo-podielovo. Prebytky členovia prideľujú na všetky alebo na časť z týchto účelov: rozvoj družstva, prípadné vytváranie rezerv, prispievanie členom v podieloch podľa ich zmlúv s družstvom a podpora iných aktivít schválených členmi. V družstve sa všetky zisky prerozdeľujú členom, spravodlivo-podielovo.

Dobrovoľné členstvo otvorené všetkým - Družstvá sú organizácie založené na dobrovoľnosti a otvorené všetkým osobám schopným využívať ich služby a akceptujúcim členské povinnosti bez diskriminácie na základe rodu, sociálneho pôvodu, rasy, politickej príslušnosti alebo náboženstva. Do družstva môže vstúpiť ktokoľvek, ak bude akceptovať družstevné hodnoty a Stanovy družstva.

Samostatnosť a nezávislosť - Družstvá sú samostatné svojpomocné organizácie riadené členmi. Nikto zvonku im nediktuje, čo majú robiť. Samotní členovia o tom rozhodujú. Je tiež zabezpečená demokratická kontrola členmi, pretože každé družstvo má svoju kontrolnú komisiu, ktorá je volená zo zástupcov členov.

Vzdelávanie - Družstvá poskytujú svojim členom, zvoleným predstaviteľom, vedúcim pracovníkom a zamestnancom vzdelanie a odbornú prípravu potrebnú na to, aby mohli efektívne prispievať k rozvoju svojho družstva. Družstvá tiež informujú verejnosť, najmä mladých ľudí a mienkotvorné osobnosti o povahe a výhodách spolupráce.

Čo dodať na záver. Družstvá majú v dnešnej dobe vysoký potenciál dobrého fungovania v spoločnosti, práve preto, že je v nich zachovaná idea spoločného vlastníctva a rovnosti rozhodovania. Družstvo je najdemokratickejší aparát, a jeho riadenie majú členovia vo svojich rukách. Družstvo dokáže prežiť aj ťažké časy práve preto, že je založené na tradičných hodnotách.

Zuzana Lukáčová, Členka kontrolnej komisie Družstva NFD

Zuzana Lukáčová

Zuzana Lukáčová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Všetko je možné. To nemožné iba trvá trochu dlhšie... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu